A ChatGPT kapcsán nekem folyamatosan dejavu érzésem van. Lassan 16 éve tanítok egyetemistáknak kutatás módszertant. Minden félévben többeknél visszatérő probléma a téma olyan módon történő szűkítése, ami kellően megalapozza a szakdolgozatot. Hasonló hibákkal találkozom a végzős diákoknál, mint amiket látok most a ChatGPT használatakor.

A ChatGPT minden idők leggyorsabban növekvő alkalmazása lett, még a TikTokot is megelőzve. A ChatGPT-felhasználók száma napról napra emelkedik, de a legtöbben rosszul használják a ChatGPT-t. A hibásan feltett kérdések, hibásan megfogalmazott kérések helytelen válaszokat eredményeznek. Íme 6 ok, amiért nem kapsz megfelelő választ a ChatGPT-től.

Seobox ChatGPT hibák

Miről olvashatsz a cikkben?

    ChatGPT hibák 1. – Túl rövid felszólítások

    A chatbotok már évek óta velünk vannak. Mivel a ChatGPT (elvileg) egy chatbot, sokan vélik úgy, hogy rövid és párbeszéd jellegű felszólításokat kell a ChatGPT-nek adni. Bár ezzel alapvetően nincs semmi probléma, valójában azonban a rövid felszólítások velejárója, hogy nem tartalmaznak elegendő információt ahhoz, hogy a ChatGPT megfelelő válaszokat adhasson.

    Menj bele a részletekbe, és magyarázd el részleteiben, hogy mit szeretnél és mit nem. Használj pozitív és negatív utasításokat. Ezzel tágabb körben írod le a ChatGPT számára, mire keresed a pontos választ. 

    ChatGPT hibák 2. – Nem vagy elég konkrét

    A mesterséges intelligencia és azon belül a nyelvi modellek , mint amilyen a ChatGPT, emberi ésszel elképzelhetetlen mennyiségű adattal és tudással rendelkeznek. Ez az előnyük és egyben a hátrányuk is.  A nagy mennyiségű adathalmaz rendkívül nehézzé teszi a kívánt válasz megtalálását, ha a kérdéseid nem elég konkrétak, túl sok adatot érintenek.

    Például ezek a kérdések nem elég konkrétak:  

    – Beszélj a történelemről!

    – Mit tudsz a tudományról?

    – Beszélj nekem a technológiáról.

    – Milyen tippeket adnál a sikerhez?

    – Mit tudsz mondani a jövőről?

    – Hogyan lehetnék boldog?

    – Milyen jó könyveket érdemes elolvasni?

    – Mit kezdjek az életemmel?

    Ehelyett az ehhez hasonló kérdések már jóval konkrétabbak:

    – Beszélj nekem a második világháború okairól és hatásairól!

    – Mik a megújuló energiaforrások előnyei és hátrányai?

    – El tudnád magyarázni a mesterséges intelligencia  lehetséges hatását a társadalomra?

    – Mesélj egy történetet egy kisfiúról, aki eltéved Budapesten, a Kálvin téren.

    – Hogyan határozhatom meg személyes értékeimet, és hogyan illeszthetem össze azt a karrieremmel?

    Ha konkrét kérdéseket teszel fel, sokkal jobb válaszokat kapsz.  Megkérdezheted a ChatGPT-t is, ő milyen kérdést tenne fel adott témában.

    ChatGPT hibák 3. – Kétértelmű utasítások

    A nagy nyelvi model (LLM- large language model) egyfajta mesterséges intelligencia algoritmus, amely az úgynevezett deep learning technikákat és hatalmas adatkészleteket használ az új tartalom megértéséhez, összegzéséhez, generálásához és előrejelzéséhez.

    Az emberi nyelv bonyolult és összetett rendszer.  Ez a bonyolultság azt is jelenti, hogy könnyen előfordulhat, hogy sok többféle módon értelmezhető dolog van az utasításokban, amit a ChatGPT használata közben felteszel.

    A kétértelmű utasítás több, egyformán érvényes módon értelmezhető. Időnként ez a kérdés megfogalmazásával kapcsolatos probléma. Leggyakrabban egyszerűen az a gond, hogy a kérdésedre olyan sok válasz adható, ami  a ChatGPT számára nehézséget jelent, hiszen nehezen tudja megállapítani, melyik válasz lenne számodra megfelelő.

    Például, ha azt kérdezed, hogy Mi a legjobb módja a kenyérsütésnek?, akkor  ChatGPT azzal fog küzdeni, hogy a rendelkezésére álló rengeteg adatból értelmezze és kiválassza  azokat, amelyek nála a legjobb szónál szerepelnek.

    Ha viszont azt kérdeznéd: Mi a legjobb módja annak, hogy ropogós kenyeret süss gázsütőben? Máris kevesebb kétértelműség lesz a kérdésedben.

    ChatGPT hibák 4. – Szövegkörnyezet hiánya

    Az előző pontban említett kétértelmű utasítások leginkább a szövegkörnyezetet hiányolják. A ChatGPT rendkívül érzékeny a szövegkörnyezetben észlelhető jelekre. Szinte minden tipusú utasítás esetén igaz, hogy minél több az utasítás mellett a szövegkörnyezet, annál inkább várható jó eredmény a válaszoknál.

    Seobox, ChatGPT hibák szövegkörnyezet hiánya

    Könnyen belátható, hogy más szövegkörnyezetben kell utasítást adni blogcikk, könyv vagy tudományos írás vázlatának elkészítéséhez. Szintén más szövegbe kell ágyazni az utasítást forgatókönyv vagy YouTube videó készítése esetén.

    A ChatGPT képes érzékelni az árnyalt eltéréseket a szövegekben. A ChatGPT sikeres használatának egyik sarkalatos pontja lesz a megfelelő szövegkörnyezetbe ágyazott utasítás. Aki képes ilyen utasításokat megfogalmazni, annak segíti és megkönnyíti a munkáját.

    ChatGPT hibák 5. – Nem rendelkezik a megfelelő információkkal, mindent elhisz

    A ChatGPT (és a hozzá hasonló LLM-k) sok adattal rendelkezik, de vannak adatok amiket nem ismer. Itt most elsősorban ne feltétlen  arra gondolj, ami a köztudatban él, hogy 2021-s adatokkal bezárólag dolgozik a ChatGPT. Emellett vannak dolgok, amiket nem tudhat a kérdéseddel kapcsolatban.

    Neked kell elmondanod azokat a tényeket, melyek a te konkrét kérdésedhez kapcsolódnak. Segítheted a munkáját olyan szövegek beemelésével is, amelyet felhasználhat a jobb érthetőség érdekében. Viszont számolj azzal, hogy a máshonnan beemelt szövegeket viszont nem tárolja.

    Ami itt nagyon fontos, hogy a ChatGPT mindent elhisz, amit megadsz neki az utasítások mellé!  És ebből adódóan előfordulhat, hogy a ChatGPT kitalál dolgokat, logikátlan vagy helytelen információkat ad, és általában megbízhatatlan forrásként viselkedhet adott kérdésnél!

    ChatGPT hibák 6. – Párbeszéd hiánya

    A ChatGPT megőrzi a teljes csevegési előzményt, és szövegkörnyezetként felhasználja a későbbi utasításoknál, ami egy nagyon hatékony funkció. Ezt felhasználva tudod pontosítani a kérésedet és tovább bontani/bővíteni a válaszokat a későbbi utasításoknál.

    Seobox ChatGPT hibák párbeszéd hiánya

    Például tovább beszélgethetsz a kapott válaszok mentén így:

    Ez jó, de legyen egy kicsit humorosabb

    Rendezd a felsorolást ABC szerint

    Ezekkel a kiegészítésekkel szinte bármilyen kérdés esetén pontosíthatód a kapott válaszokat. Feltéve, ha szánsz elég időt arra, hogy beszélgess a ChatGPT-vel.

    Persze azért az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy megfelelő kérdésekkel és releváns adatokkal erősített utasítások esetén kaphatsz megfelelő választ, amiről később cseveghetsz vele. Hiszen a ChatGPT mindent elhisz, amit betáplálsz neki, a valótlan adatok pedig a válaszok torzulását hozzák majd.

    Ha a munkád megkönnyítésére szeretnéd használni, akkor erre mindenképpen figyelj.